تبلیغات
مرجع وبگاه ایرانی - گران‌ترین و ارزان‌ترین کشورها در نرخ موبایل

گران‌ترین و ارزان‌ترین کشورها در نرخ موبایل


9 خرداد 1390 - بازار دیجیتال- دسترسی به ارزان‌ترین خدمات ارتباطی و مخابراتی مهمترین خواسته کاربران تکنولوژی‌های ارتباطی در اغلب کشورهای دنیا به شمار می‌رود و طبق گفته مسوولان، هم‌اکنون ایران پایین‌ترین نرخ مکالمات را در میان دیگر کشورها به خود اختصاص داده است.

یکی از ابعاد شکل‌گیری بازار رقابتی برای اپراتورهای مخابراتی در دنیا بی‌تردید ارزان بودن نرخ خدماتی است که به کاربران ارائه می‌شود و در این میان کشوری موفق خواهد بود که با توجه به متوسط درآمد مشترکانش بتواند ارتباط مستقیمی میان سبد خانوار با توانایی آنها برای پرداخت این هزینه‌ها ایجاد کند. در کشور ما آمار مشخصی از میزان هزینه کرد یک ماهه مردم از خدمات مخابراتی و ارتباطی وجود ندارد، اما کارشناسان معتقدند که آنچه هم‌اکنون در میان کاربران مخابراتی در ایران همچنان به عنوان مشکلی مطرح می‌شود گرانی نرخ مکالمات با موبایل است که این موضوع برای مشترکان سیم‌کارت‌های دائمی که مجبورند ماهانه هزینه‌ای بابت این مکالمات پرداخت کنند بیشتر محسوس است.

البته پیش از این از سوی یکی از مسوولان شرکت مخابرات ایران اعلام شده بود که متوسط هزینه کاربران تلفن همراه در هر ماه 10 هزار تومان است. رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است از نظر نرخ استفاده از تلفن همراه، کشور ما در جهان، در سطح متوسط رو به پایین قرار دارد، اما با این حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به درآمد سرانه کشورمان اشاره‌ای نکرده است. براساس گزارش‌های جهانی درآمد سرانه ایران سالانه نزدیک به 4 هزار دلار است. این بدان معنی است که به طور متوسط هر ایرانی در یک سال4 هزار دلار درآمد دارد که هر ماه آن با احتساب هزار و صد تومان برای هر دلار 384 هزار تومان خواهد شد. در نتیجه این موضوع که عنوان می‌شود نرخ مکالمات تلفن همراه در ایران ارزان است در مقایسه با میزان درآمد سرانه آنچنان که باید ارزان هم نیست. با این حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نوین، ارزش‌آفرین و موجب بازگشت سرمایه است و هر فناوری در کنار منافع، هزینه‌هایی هم دارد، یکی از برنامه‌های اصلی وزارت ارتباطات در سال‌جاری را کاهش هزینه‌ها در جهت افزایش سرمایه‌‌گذاری اپراتورها عنوان کرده است. البته پیش از این و به منظور برقراری عدالت عنوان شده بود که با یکسان‌سازی کدهای تلفن ثابت تعرفه مکالمه با خطوط ثابت تغییر خواهد کرد که این تغییر با اندکی افزایش روبه‌رو خواهد بود.

از سوی دیگر تجربه نشان داده است که معمولا ارزان‌سازی پیرامون تعرفه‌های مخابراتی در باطن به ضرر مشترک تمام خواهد شد، چرا که پیش از این و به بهانه ارزان‌سازی تعرفه پیامک فارسی، تعرفه پیامک لاتین از 14 تومان به 22 تومان افزایش و در پیامک فارسی به 89 ریال کاهش پیدا کرده بود. این درحالی بود که به دلیل مشکلات فنی در تعداد کاراکترهای پیامک فارسی، معمولا پیامک های فارسی ارسال شده معادل دو پیامک محاسبه می‌شد که تعرفه نهایی آن نزدیک به 18 تومان یعنی 4 تومان گران‌تر از تعرفه ثابت 14 تومانی برای هر نوع پیامک بود.

گران‌ترین و ارزان‌ترین تعرفه‌ها
اما به گزارش مهر، بر اساس تحقیقاتی که به تازگی انجام شده هنگ کنگ یکی از شهرهای دنیا به شمار می‌رود که کاربران به ارزان‌ترین سرویس‌ها برای استفاده از موبایل و اینترنت دسترسی دارند. در حالی که هنگ کنگ عنوان ارزان‌ترین ارائه دهنده سرویس‌های موبایل و اینترنت را دارد، توكیو و سنگاپور در رده گران‌‌ترین شهرهای دنیا برای ارائه این سرویس‌ها به شمار می‌روند. وزارت مخابرات و ارتباطات هنگ‌کنگ قیمت خط ثابت تلفن را حدود یک دهم هزینه‌‌ای عنوان کرده که در توکیو ارائه می‌شود و در همین حال سرویس‌های موبایل در هنگ کنگ هفت برابر ارزان‌تر از سنگاپور است.

هنگ کنگ در رده شهرهای شانگهای، نیویورک، لندن و کپنهاگ قرار می‌گیرد که ارزان‌ترین سرویس‌های خطوط ثابت تلفن، تلفن همراه و پهنای باند اینترنت را ارائه می‌دهند. براساس این تحقیقات، میانگین هزینه ماهانه برای خطوط تلفن ثابت در هنگ‌کنگ 70/7 دلار محاسبه می‌شود؛ این در حالی است که این رقم در سنگاپور
17 دلار، 29 دلار در نیویورک، 51 دلار در کپنهاگ، 51 دلار در لندن، 60 دلار در شانگهای و 97 دلار در توکیو محاسبه می‌شود. برای سرویس‌های موبایل، مردم هنگ‌کنگ به طور میانگین ماهانه 70/7 دلار می‌پردازند، درحالی که مردم لندن 20/16 دلار، مردم کپنهاگ 28 دلار، مردم شانگهای 50/25 دلار، 54 دلار نیویورکی‌ها، 57 دلار سنگاپوری‌‌ها و 75 دلار شهروندان توکیو پرداخت می‌کنند.

رتبه 260 ایران در نرخ مکالمه
مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار از رتبه 260 ایران میان 273 کشور دنیا در زمینه گرانی نرخ تعرفه‌های مکالمه با موبایل خبر داد و بدون اشاره به مقایسه درآمد سرانه این کشورها با ایران گفت: ایران نسبت به دیگر کشورها پایین‌ترین نرخ مکالمه مخابراتی را دارد. وحید صدوقی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به پیشنهاد اصلاح نرخ تعرفه‌های تلفن ثابت و موبایل که از سوی شرکت مخابرات ایران به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه شده و در حال بررسی است، اظهار داشت: نرخ مکالمات موبایل و تلفن ما در کل دنیا پایین‌ترین نرخ‌ها است.
موضوع: بانک مقالات، برچسب ها: گوشی ارزان، گوشی گران،
[ دوشنبه 9 خرداد 1390 ] [ 22:48 ] [ Beny@min ]