تبلیغات
مرجع وبگاه ایرانی - ورود 3G به تلفن همراه کشور

ورود 3G به تلفن همراه کشور

9 خرداد 1390 - ایسنا- قرار است شبكه‌های نسل سوم تلفن‌ همراه با فن‌آوری‌ انتقال دیتا و صوت، به‌صورت هم‌زمان به زودی در ایران راه‌اندازی شود.
نسل سوم خدمات ارتباطی تلفن‌های همراه كه به 3G معروفند با ارائه راهكارهای ساده و جذاب برای برقراری ارتباطات توانسته‌اند جایگاه خودشان را در بین سایر نسل‌های گذشته بارزتر كنند چراكه بعد مكانی و زمانی با استفاده از چنین تكنولوژی چندان مورد توجه نیست و خدماتی بر بستر آن‌ها ارائه می‌شود كه مبتنی بر IP و پهنای باند بالا است.

استانداردهایی كه برروی شبكه‌ها با چنین تكنولوژی تعریف می‌شود به گونه‌ای است كه خدمات اینترنت و ارتباطات آنلاین را به صورت سیار برای تلفن‌های همراه به ارمغان می‌آورد تا كاربر در هر لحظه و در هر مكانی كه اراده كرد بتواند به اینترنت دسترسی داشته باشد.
برای شفاف شدن این نوع ارتباطات می‌توان به امواج رادیویی، مادون قرمز و یا مایكروویو اشاره كرد كه توسط اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات در محیط با فركانس‌های متفاوت بسته به نوع خدمات پخش می‌شوند و توسط آنتن‌های گیرنده ثابت قابل جذب هستند كه یك نمونه از این موضوع در خدمات وایمكس است كه در ارتباطات بی‌سیم كاربرد دارد.
تنها تفاوت در شیوه ارتباطات نسل سوم تلن‌های همراه به همراه داشتن آنتنی چند جهته است كه بتواند در هنگام نقل مكان بتواند امواج را جذب كند.
البته باید دانست كه در ارتباطات رادیویی سیار حجم و نرخ انتقال داده‌ها و اطلاعات نسبت به ارتباطات رادیویی ثابت به میزانی كم‌تر است زیرا تغییر فاصله نسبت به مبدأ ارسالی در هر لحظه موجب تأخیر زمانی در جست‌وجوی مجدد امواج و مسیر ارسالی می‌شود اما باید دانست كه سرعت چندین برابری آن نسبت به شبكه‌های نسل 2 و 2.5 و یا GSM و GPRS در انتقال اطلاعات از مزیت‌هایی است كه این تكنولوژی را در دنیا برجسته ساخته است.
ویژگی عمده شبكه‌های نسل سوم كه در ارائه خدماتی همچون صوت، تصویر، دیتا و سرویس‌های چند رسانه‌یی است، عموما با استانداردهایی سنجیده می‌شود كه آن استانداردها بر اساس فن‌آوری‌های موجود در حوزه ارتباطات نامگذاری شده‌اند كه عموما 2 نوع استانداردهایی كه در دنیا و مخصوصا كشورهای توسعه‌یافته در حال استفاده است، CDMA2000 و W-CDMA هستند.
W-CDMA معمولا در نوع ارتباط خود با شبكه‌های ارائه‌دهنده خدمات انعطاف‌پذیر است و خود را با انواع امواج دكل‌های زمین و ماهواره‌ها وفق می‌دهد و نرخ انتقال اطلاعات را در قبال شبكه‌های سلولی و GPRS با رفع اثر جذبی موج در محیط تا میزان قابل توجهی ارتقاء داده است و باید دانست كه از این فن‌آوری بیش‌تر در كشورهای اروپایی استفاده می‌شود.
این در حالی است كه CDMA2000 به دلیل تطابق بیش‌تر با شبكه‌های نسل گذشته در كشور آمریكا كاربرد دارد و ظرفیت‌های صوت و دیتا را به موازات یكدیگر بالا می‌برد و حداقل سرعت بالای 10 مگابایت بر ثانیه را قابل پشتیبانی هستند.
یكی از خواسته‌های ایرانی‌ها مخصوصا جوانان این است كه با راه‌اندازی اپراتور سوم ارائه دهنده خدمات نسل 3 حداقل اینترنتی بدون محدودیت با سرعت حداقل 512 كیلوبایت را داشته باشند زیرا همین میزان با شرایط حال حاضر اینترنت داخلی، اگر محقق شود، یك غنیمت در راستای حركت به سمت دولت الكترونیكی محسوب خواهد شد.
موضوع: اخبار و فناوری، برچسب ها: دیتا، صوت، 3g، ip،
[ دوشنبه 9 خرداد 1390 ] [ 21:43 ] [ Beny@min ]