تبلیغات
مرجع وبگاه ایرانی - نرم افزاری برای تشخیص استعاره ابداع شد

نرم افزاری برای تشخیص استعاره ابداع شد8 خرداد 1390 - مهر- مقامات آمریکایی در حال ساخت سیستم رایانه ای هستند که می تواند استعاره های به کار گرفته شده توسط افراد خارجی زبان را در مکالمات میان آنها شناسایی کند تا به این شکل با تشخیص مفهوم واقعی این مکالمات درک درست تری را از آنها به دست بیاورند.
شرکتی که شهرت چندانی ندارد، قصد دارد با ساخت برنامه استعاره باورها و دیدگاه های اعضای گروه های فرهنگی مختلف در جهان را با بررسی تفاوتهای جزئی میان نوع استعاره های به کار گرفته شده توسط آنها آشکار کند.
این برنامه می تواند اشکال مختلف مکالمات را از میان انبوهی از سخنانی که توسط افراد فارسی زبان، انگلیسی زبان، اسپانیایی و روسی زبان بیان شده اند جدا ساخته و برای هر یک معنی دقیقی در نظر بگیرد و تمامی آنها را در مخزنی از استعاره ها ذخیره کند.
سپس با استفاده از این اطلاعات می توان سخنانی که در حال بیان شدن هستند را با اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده ها مقایسه کرده و نیت و قصد واقعی افراد را که معمولا برای پنهان کردن آنها از استعاره استفاده می شود، آشکار کرد.
به گفته محققان با استفاده از این نرم افزار می توان به راحتی مفهوم واقعی استعاره هایی که فلسطینی ها و یا هندی ها و پاکستانی ها برای توصیف یکدیگر به کار می برند را درک کرد.
بر اساس گزارش فاکس نیوز، محققان باور دارند استعاره ها می توانند بر روی افرادی که آنها را می شنوند نیز تاثیرگذار باشد، برای مثال آمریکایی ها با شنیدن استعاره ها دیدگاه متفاوتی را نسبت به افراد تندرو در جهان به دست می آورند. بر اساس یک مطالعه، زمانی که در یک گزارش از جنایتی محلی قاتل به عنوان یک هیولای وحشی توصیف می شود، خواننده می خواهد تا جنایتکاران بیشتری دستگیر شوند در حالی که تشبیه کردن یک جنایت به یک ویروس خواننده را بر آن خواهد داشت تا به فکر مهار کردن عوامل تغییرات اجتماعی بیافتد.
موضوع: اخبار و فناوری، برچسب ها: استعاره، کامپیوتر، اخبار، تکنولوژی،
[ یکشنبه 8 خرداد 1390 ] [ 20:37 ] [ Beny@min ]